Василен Васевски
Василен Васевски е роден през 1969 г. в гр. Сливен, България. Занимава се с изкуствo повече от 20 години, от които 15 г. живеe и работи в Чикаго, САЩ, където e доцент по рисуване в Илинойския институт по изкуство. През 1997 г. завършва “Живопис” в Националната художествена академия в София, а през 2003 г. "Комерсиални изкуства" в Индиана-Пардю Юнивърсити, Форт Уейн, САЩ.
Участвал е в множество изложби в различни галерии и музеи в САЩ (Чикаго, Ню Йорк, Индианаполис, Хюстън, Форт Уейн, Ню Орлеанс) и Европа (България, Щвеция, Хърватия, Германия, Швейцария). Носител е на няколко награди, измежду които наградата на Съвета за изкуство на щата Илинойс (2007 г. и 2009 г.) и наградата на Гилдията на художниците на Скоки, САЩ (2013 г.).
ИЗБРАНИ УЧАСТИЯ В ГРУПОВИ ИЗЛОЖБИ:
2016 - Галерия ABF, Трелеборг, Швеция
2015 - Българско посолство, Брюксел, Белгия
2015 - Галерия "Серякова къща", Троян, България
2015 - Галерия "350", Чикаго, САЩ
2014 - Национален дворец на културата, София, България
2014 - Панаир на изкуствата, Маастрихт, Холандия
2014 - Музей "Фийлд", Чикаго, САЩ
2013 - Галерия "Некст Дор", Чикаго, САЩ
2013 - Център "Коперник", Бруклин, САЩ
2012 - Украински национален музей, Чикаго, САЩ
2012 - Национална художествена галерия, София, България
2011 - Галерия "МК", Чикаго, САЩ
2011 - Галерия "Морфо", Чикаго, САЩ
2010 - Център "Дейли", Чикаго, САЩ
2010 - Галерия "Кавиарт", Хюстън, САЩ
„Стилът, в който творя, наричам "метафизичен романтизъм". Той отразява творческото ми кредо, че животът е поредица от мечти, очаквания и спомени, а изкуството е тяхно отражение. Вярвам в съдбовната мисия на изкуството да образова и променя човек към по-добро, предлагайки му един свят на хармония и по-висш порядък.“
"В картините на Василен Васевски не ще открием трагични дисонанси, драматични сблъсъсци, сложни и заплетени метафори или директни инспирации от натурата. Напротив, авторът неизменно търси оформянето на своя личен опростен пластичен знак, който визуализира основните съдържания на образа. В съчетаването и деликатното взаимипреливане между предмети и пространство се проектира особена поетична атмосфера, която едновременно е и общодостъпна, и достатъчно рафинирана за очите и интелекта на по-изкушените зрители."
Проф. Чавдар Попов, доктор на изкуствознаниетo